centrum planeta
zmień lokalizację
tel. 14 68 58 807
e-mail: hotel@planetabrzesko.pl
WESELA - KONFERENCJE - PRZYJĘCIA
Niedziela, 27 Maja 2018. - Dziś Imieniny:
Jesteś tutaj: Home > Atrakcje w regionie

Atrakcje w regionie

Zamek w Dębnie

Jest to rezydencja o charakterze obronnym, przebudowana w okresie Renesansu. Zwiedzić można m.in. kaplicę, salę koncertową, kuchnię, spiżarnię, skarbiec, można zobaczyć wystawę historyczną. W sali historycznej na parterze dzieje zamku w Dębnie. Sala Rycerska urządzona jako staropolska świetlica zamkowa. Kaplica ze sprzętami liturgicznymi i obrazami. Najcenniejsze zabytki znajdują się w 'Skarbcu' wyposażonym w kolekcję 'czarnych mebli', gdzie m.in. eksponowana jest XVI-wieczna Biblia Wujka. Ponadto ciekawie wyposażona winnica'' i kuchnia. dowiedz się więcej »

Zamek w Nowym Wiśniczu

Zamek w Wiśniczu – zamek położony na zalesionym wzgórzu nad rzeką Leksandrówką, wzniesiony przez Jana Kmitę w 2. połowie XIV wieku. Wczesnobarokowy korpus zamku z elementami renesansowymi zbudowano na planie czworoboku z wewnętrznym dziedzińcem. Zwieńczono go czterema basztami w narożach. Od północno-wschodniej strony dobudowano kaplicę z kryptą grobową Lubomirskich, a od południowo-wschodniej wolno stojącą tzw. Kmitówkę. Na drugim piętrze, przy Sali Rycerskiej mieści się galeria widokowa. Budowla otoczona jest fortyfikacjami bastionowymi z bramą wjazdową z początków XVII wieku. dowiedz się więcej »

Kopalnia soli w Bochni

Kopalnia soli „Bochnia” (od XIII wieku do 1772 wchodząca w skład Żupy krakowskiej) jest najstarszym zakładem przemysłowym w Europie. Początki kopalni sięgają roku 1248, kiedy to odkryto pokłady soli kamiennej. Odkrycie to jest związane z legendą o św. Kindze. Okolice Bochni znacznie wcześniej, bo od ok. 3500 lat p.n.e. były znane z uzyskiwania soli przez odparowywanie wody z solanki (sól warzona). Studnie solankowe w rejonie Babicy stały się zalążkiem dwóch szybów Gazaris i Sutoris, w których zaczęto wydobywać sól metodami górniczymi. Szyb Sutoris jest eksploatowany do dzisiaj. dowiedz się więcej »

Browar Okocim

W roku 1845 przybył do miasta Jan Ewangelista Goetz, który na zakłady fabryczne upatrzył sobie północno wschodni kraniec obszaru, u samych stóp wzgórza. Miejsce było wówczas na odludziu, na głuchej prowincji. Jednak szybko browar Okocim zaczął produkować największą ilość piwa ze wszystkich browarów galicyjskich i stał się ważnym punktem odniesienia na gospodarczej mapie regionu. dowiedz się więcej »

Sanktuarium w Szczepanowie

Święty Stanisław ze Szczepanowa był biskupem żyjącym w XI wieku. Zmarł męczeńską śmiercią poćwiartowany przez króla Bolesława Śmiałego. Według tradycji Św. Stanisław urodził się w 1036 r. w Szczepanowie w Małopolsce. Nic dziwnego więc, że właśnie Szczepanów od wieków jest centrum kultu Św. Stanisława. Sam Jan Długosz, historyk, kanonik krakowski i proboszcz Szczepanowski w 1470 r. wybudował tutaj kościół pod wezwaniem św. Marii Magdaleny. Dzisiaj budowla jest częścią obecnego kościoła wybudowanego na początku XX wieku, a zwanego Bazyliką mniejszą p.w. Św. Marii Magdaleny i Św. Stanisława Bp. dowiedz się więcej »

Sanktuarium w Porąbce Uszewskiej

Jedną z mniej znanych, ale wartą odwiedzenia miejscowością w regionie jest Porąbka Uszewska. Główną atrakcją turystyczną i religijną Porąbki jest kopia groty Najświętszej Maryi Panny z Lourdes. Budowę groty zainicjował ks. Jan Palka. W 1900 roku odbył on pielgrzymkę do Lourdes. Po powrocie postanowił wybudować grotę przypominająca tamto miejsce i objawienia Maryi. Prace przy budowie zostały zakończone w 1904 roku i wtedy też dokonano uroczystego poświęcenia groty. W ciągu ostatnich 20 lat grota była klika razy rozbudowywana i remontowana. W 2000 roku wykonano malowniczą alejkę prowadzącą od kościoła do groty. dowiedz się więcej »